Test nausznych słuchawek Sony WH-XB910N

Słuchawki nauszne są popularne szczególnie wśród użytkowników, którzy chcą się całkowicie zanurzyć w muzyce i odizolować od otoczenia. Taka konstrukcja słuchawek zapewnia im odpowiednie wrażenia słuchowe. Sprawdzamy, jak sprawują się najnowsze słuchawki firmy Sony, które oprócz dobrej jakości dźwięku mają także kilka interesujących rozwiązań.

Zawartość zestawu

Parametry:

  • Typ: słuchawki nauszne
  • Aktywne wygłuszanie szumów
  • Przetworniki neodymowe 40mm
  • Pasmo przenoszenia 7 – 25.000 Hz (20 – 20.000 Bluetooth lub 20 – 40.000 LDAC)
  • Bluetooth 5.2
  • DSSE – poprawa jakości dźwięku odtwarzanego w formacie MP3

W nowym zestawie dostajemy oprócz słuchawek jeszcze czarne, niewielkie etuti do przenoszenia, kabel USB-C do ładowania oraz kabel audio 3.5mm. Etui jest dosyć małe i  żeby pomieścić słuchawki, trzeba je złożyć do wewnętrznej strony pałąka. Jest ono przy tym sztywne co powinno chronić słuchawki przed ewentualnymi uszkodzeniami.

sony WH XB910N 2
sony WH XB910N  – zestaw

Pierwsze uruchomienie

Żeby móc zacząć korzystać ze słuchawek Sony, wystarczy je włączyć i sparować poprzez Bluetooth z telefonem. Od tego momentu możemy słuchać muzyki. Jednak nie po to kupujemy zaawansowane słuchawki od Sony, żeby nie wykorzystywać ich możliwości. Dlatego warto pobrać sobie z marketu aplikację Sony Headset i skorzystać z zaawansowanych funkcji jakie oferuje aplikacja wraz ze słuchawkami.

Instalacja aplikacji jest dosyć prosta. Szereg zgód marketingowych, opcjonalne założenie konta, jeśli chcemy zbierać statystyki używania i już możemy konfigurować słuchawki dalej.

Chyba najpopularniejszą funkcją słuchawek jest „active noise cancelling” (ANC), czyli aktywne wyciszanie szumów. Słuchawki w nią wyposażone analizują dźwięki otoczenia przy pomocy wbudowanych mikrofonów i tak modyfikują sygnał dźwiękowy, żeby niwelował on dźwięki wokoło słuchającego. W praktyce słuchawki Sony radzą z tym bardzo dobrze. Duża w tym zasługa samych nakładek na uszy, które dobrze izolują dźwięk. Dodatkowe algorytmy aktywnej redukcji szumów wzmacniają ich działania i dźwięki otoczenia są dosyć mocno izolowane. Gdy słuchamy muzyki głos rozmówcy jest niesłyszalny.

Parametry odtwarzania można też zmienić przy pomocy sterowanego z aplikacji equalizera. Zawiera ona kilka presetów z ustawieniami podbijającymi basy, soprany a jeśli to nam nie wystarcza to można stworzyć nowe presety. Basy możemy jeszcze wzmocnić przesuwając suwak funkcji „Clear Bass”.

Podczas słuchania radia lub muzyki byłem zadowolony z jakości dźwięku oferowanej przez Sony WH-XB910N. Basy były mocne i dobrze słyszalne, tony wysokie nie miały zniekształceń i trzasków także podczas głośniejszego słuchania. W trakcie słuchania jesteśmy jakby „głębiej” zanurzeni w utworze niż gdy mamy zwykłe słuchawki douszne. Pałąk można wyregulować, dostosowując tym samym słuchawki do wielkości głowy.

Kolejną interesującą funkcją jest „Adaptive Sound Control”. Funkcja ta analizuje nasze użycie słuchawek w różnych miejscach. W jednych chcemy skoncentrować się wyłącznie na muzyce, w innych włączamy dostęp dźwięków otoczenia, żeby móc lepiej orientować się w przestrzeni. Adaptive Sound Control zapisuje te dane wraz z dokładną lokalizacją telefonu i próbuje potem automatycznie dostosować prace słuchawek, gdy się poruszamy. Możemy stworzyć w aplikacji różne „lokalizacje” i ustawić dla nich różne parametry pracy słuchawek. W domy możemy np. wyłączyć wyciszanie dźwięków otoczenia i ustawić priorytet dla dźwięków mowy z otoczenia słuchawek. Wtedy w trakcie słuchania muzyki, głos członków rodziny będzie do nas lepiej docierał. W innych miejscach możemy stworzyć dla siebie inne zestawy parametrów pracy słuchawek.

Funkcja „Activity” monitoruje naszą aktywność w korzystaniu ze słuchawek. Nie chodzi jednak tylko o czas użytkowania. Wraz z tym zapisywane są też informacje o aktywności: siedzenie, chodzenie,  bieganie,  jazda środkiem komunikacji miejskiej. Dane te są zapisywane także w połączeniu z lokalizacją, więc możliwe jest zebranie statystyk ile czasu korzystaliśmy ze słuchawek np. w domu a ile w pracy. Dzięki monitoringu aktywności możemy zdobyć też „odznaki”,  które przydzielane są przez apkę za częste słuchanie muzyki i akatywne korzystanie z różnych funkcji aplikacji – np. Clear Bass. Odznaki do niczego nam się jednak nie przydają – ich funkcja jest wyłącznie informacją dla nas samych i pozwala przeanalizować swoje wykorzystanie słuchawek.

360 Reality to funkcja, która ma w założeniu dać lepszy efekt dźwięku przestrzennego. Jej konfiguracja wymaga zrobienia zdjęć obu uszu. Zdjęcia naszych małżowin są następnie analizowane w celu utworzenia profilu kazdego ucha. Profil ten jest potem wykorzystywane do generowanie lepszego efektu przestrzennego.  Konfiguracja tej funkcji wymagała kilku prób zrobienia zdjęć swoich uszu i na początku.

Codzienne korzystanie ze słuchawek jest wygodne. Po prawej stronie znajdziemy panel dotykowy, który służy do kontroli pracy. Przesunięcie palcem w jedną lub drugą stronę powoduje przejście do kolejnego /poprzedniego utwory. Przesuwanie palcem góra/dół zmienia poziom głośności. Dwukrotne dotknięcie zatrzymuje i wznawia odtwarzanie. Bardzo przydatna jest funkcja wyciszania dźwięku na chwilę – wystarczy przyłożyć dłoń do prawej słuchawki a dźwięk jest na chwilę ściszany. Pomocne, gdy widzimy, że ktoś coś do nas mówi i chcielibyśmy go lepiej usłyszeć. Nie trzeba zdejmować słuchawek, nic wciskać ani sięgać po telefon – wystarczy przyłożyć dłoń.

Sony WH-XB910N możemy jednocześnie połączyć przez Bluetooth z dwoma urządzeniami – np. laptopem i telefonem. Jednak dźwięki z obu źródeł nie nakładają się na siebie – można słuchać albo jednego albo drugiego. Przełączenia między urządzeniami następuje automatycznie, gdy na jednym z urządzeniem wyłączymy odtwarzanie a na drugim wznowimy.

Rozmowy telefoniczne testowaliśmy w cichym i głośnym miejscu. W obu przypadkach rozmówca dobrze słyszał głos rejestrowany przez słuchawki Sony.  Więc jeśli wykorzystujemy słuchawki do słuchania muzyki to z powodzeniem możemy je też wykorzystać do rozmawiania przez telefon.

Podsumowanie

Sony WH-XB910N to interesująca propozycja dla miłośników niczym nie zakłócanej muzyki. Słuchawki oferują bardzo dobrą jakość odtwarzania muzyki a dodatkowe funkcje w postaci aktywnej redukcji szumów, regulacji dźwięku i wzmacniania basów dodatkowo przemawiają na korzyść tego produktu.  Ich konstrukcja sprawia, że są one wygodne w noszeniu a dzięki składanej konstrukcji, etui wraz ze słuchawkami nie zajmuje dużo miejsca.

Marcin Horecki

sony WH XB910N 5

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.